Bursele din SUA au avut o zi destul de agitată miercuri, dar, în cele din urmă, au reușit să încheie pe plus.
La puțin timp după deschiderea sesiunii, au apărut zvonuri cum că Trump se gândește să-l demită pe Președintele Federal Reserve, Jerome Powell. Dar, apoi, Trump a negat, iar S&P 500 a reușit să-și revină, situându-se, cu puțin timp înainte de închiderea sesiunii, în creștere cu 0,3%. Indicele Dow a câștigat 200 de puncte, iar Nasdaq 100 a crescut cu 0,12%. În plus, au venit vești bune: Indicele Prețurilor Producătorilor (PPI) pentru luna iunie a fost stabil, ceea ce a reprezentat o ușurare binevenită după ce cifrele inflației de marți au fost puțin mai ridicate decât se așteptau participanții la piață.

Am avut vești din zona rezultatelor financiare: Bank of America a avut o ușoară scădere, de 0,7%, deoarece veniturile lor nu au fost la nivelul estimărilor din piață, Morgan Stanley a suferit și el o lovitură, scăzând cu 3%, chiar dacă rezultatele lor au fost de fapt destul de solide. Din zona pozitivă putem menționa Goldman Sachs, în creștere cu 0,6% datorită unor profituri foarte puternice, dar și vedeta zilei, Johnson & Johnson, care a crescut cu aproape 6%, după ce a depășit cu mult așteptările și chiar și-a majorat previziunile pentru întregul an.
Barilul de țiței, în scădere

Contractele futures pe țițeiul WTI au continuat să scadă miercuri, ajungând la 66,6 dolari pe baril, a treia zi consecutivă de pierderi. Principalul motiv al scăderii pare a fi o combinație de temeri legate de un exces de petrol pe piață și impactul continuu al tarifelor comerciale americane asupra economiei globale și a cantității de combustibil utilizată la nivel global.



